Idea wspólnych spotkań zrodziła się dzięki owocnej współpracy obu gmin, które wspólnie doszły do wniosku, że warto uczniom dać szansę poznania wzajemnych kultur i rozwijania umiejętności językowych.
Wymiana młodzieży w Publicznym Gimnazjum trwa nieprzerwanie od 2000 roku. Rozwijanie współpracy obu szkół możliwe jest dzięki zaangażowaniu dyrektorów, Burmistrza Pyrzyc i Burmistrza Korbach, nauczycieli oraz instytucji takich jak Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, które znacząco wspiera nas finansowo. Dzięki uzyskanym dotacjom możemy zapewnić naszym gościom z Korbach bogaty i ciekawy program pobytu nie tylko na terenie gminy Pyrzyce, ale także w różnych – wartych zobaczenia zakątkach naszego regionu.
W tym roku oprócz zwiedzania gminy Pyrzyce zaproponowaliśmy uczestnikom polsko-niemieckiej wymiany młodzieży pobyt w ośrodku „Natura Park” w Trzebawiu. Było tam wiele atrakcji rekreacyjno – sportowych, m. in. gra w krykieta, jazda szalonym rowerem, nauka pływania żaglówką, sztuczna ściana wspinaczkowa, zawody wioślarskie. Odbyły się też „Mistrzostwa Świata” podczas gry w piłkarzyki.
Jako gospodarze tegorocznego spotkania młodzieży wierzymy, że dla wszystkich uczestników była to niezapomniana przygoda, a nawiązane przyjaźnie przetrwają próbę czasu.
Jolanta Michalkiewicz
Koordynator projektu
