Tegoroczny egzamin maturalny po raz pierwszy przeprowadzany był w nowej formule. Według starych zasad zdawali go uczniowie techników oraz starsze roczniki. W całym kraju maturę zdawało 275 568 osób, z czego 157 w Pyrzycach. Obowiązkowymi przedmiotami tak jak w poprzednich latach były język polski, matematyka oraz język obcy, a dla zdających w nowej formie także przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym.
W Zespole Szkół nr 1 do egzaminu przystąpiło 102 uczniów. Zdało go prawie 56 procent przystępujących. Z osób, które nie zdały 33 mogą przystąpić do sierpniowej poprawki, natomiast 12 wynik może poprawić dopiero w maju przyszłego roku. – Dla części uczniów okazał się trudny pisemny egzamin z matematyki oraz w części ustnej z języka polskiego. – mówi dyrektor szkoły Robert Sójka. W skali kraju maturę w nowej formule zdało 80 procent. Z pozostałych 15 procent może zdawać egzamin w sierpniu.
Nieco mniej, bo 55 osób przystąpiło do matury w Zespole Szkół nr 2. Maturzyści stanowili 61 procent wszystkich absolwentów. Egzamin zdało prawie 62 procent maturzystów, pisali go jednak jeszcze w starej formule. 15 osób może przystąpić do poprawki, natomiast 6 osób będzie mogła poprawić egzamin dopiero w przyszłym roku. – To lepszy wynik niż w roku poprzednim. Wówczas w czerwcu zdanym egzaminem cieszyć się mogło tylko 45 procent przystępujących do wszystkich obowiązkowych egzaminów. – mówi dyrektor ZS nr 2 Paweł Palczyński. Pod koniec sierpnia mają natomiast przybyć wyniki egzaminów zawodowych, które dla szkoły o profilu zawodowym, jaką jest pyrzyckie technikum są niemniej ważne. W kraju egzamin w starej formule zdało 64 procent zdających, a 25 procent może przystąpić do poprawki.
