W czasie licznych dyskusji na temat cen odbioru śmieci, które miały miejsce w poprzednich latach często przewijała się kwestia prawdziwości składanych przez mieszkańców deklaracji i prawidłowości segregacji i utylizacji, jak i odpowiedniego składowania odpadów. Działania w tym zakresie prowadzi zarówno wydział budżetu gminy, straż miejska, jak i wywożąca odpady spółka PPK.
Ubiegły rok przyniósł ujawnienie przez pyrzycką straż miejską 95 wykroczeń dotyczących m.in. dzikich wysypisk i śmiecenia w miejscach publicznych. W tym celu strażnicy korzystali z dwóch przenośnych kamer. Straż miejska przeprowadziła również 49 kontroli związanych ze spalaniem śmieci np. w kotłach grzewczych, w których wyniku ujawniono 12 wykroczeń zakończonych pouczeniami. Przeprowadzono też 107 kontroli przestrzegania zakazu spalania pozostałości roślin na dworze. W tym przypadku udzielone zostało 40 pouczeń.
Jak czytamy w raporcie o stanie gminy, w roku 2021 nałożono 32 mandaty oraz udzielono 276 pouczeń w związku z niezgodną z prawdą liczbą zadeklarowanych osób zamieszkujących daną nieruchomość. Samych kontroli, jak podaje wydział budżetu przeprowadzono 436.
Odbiorca śmieci – Pyrzyckie Przedsiębiorstwo Komunalne kontrolowało natomiast prawidłowość segregacji. W ich wyniku gmina przeprowadziła 37 postępowań związanych z ustaleniem stawki opłaty za wywóz śmieci.
(ps)
