Express Pyrzycki
Pyrzyce

Mielęcin do kapitalnego remontu, ale chętnych brak


Fiaskiem zakończył się piąty przetarg na remont budynku Szkoły Podstawowej w Mielęcinie. Do pyrzyckiego ratusza nie wpłynęła żadna oferta.

Przypomnijmy, że w skład inwestycji podany na BIPie ratusza wchodziły m.in.: ocieplenie ścian w kontakcie z gruntem, odwodnienia terenu bezpośrednio przylegającego do murów, ocieplenie ścian wewnętrznych wydzielających schody i poddasze, -stropów pod poddaszem, przy wejściu głównym i tarasu, a także wymianę instalacji elektrycznej, okien i ogrzewania. Inwestycja miała zakończyć się pod koniec przyszłorocznych wakacji.

Tymczasem stan budynku jest coraz gorszy. Zgodnie z informacją przekazaną na zapytanie w sprawie stanu technicznego budynku, do tej pory nie wykonano pokontrolnych zaleceń inspektora nadzoru budowlanego z 2016 roku związanych z zabezpieczeniem zagrzybionych elementów budynku środkiem grzybo- i pleśniobójczym. Częściowo wykonano naprawę i zabezpieczenie mleczkiem cementowym zniszczonych elementów murków, zwieńczeń i gzymsów. Również częściowo skuto zmurszałe elementy tynku oraz częściowo przemurowano wystające ponad dach kominy.

Z zaleceń pokontrolnych po przedłożeniu ekspertyzy z kontroli instalacji elektrycznej nie dostosowano rozdzielni głównej i tablicy bezpiecznikowej na piętrze i piwnicy do obecnych norm i wymogów. Nie wyposażono też wszystkich tablic bezpiecznikowych w przewód ochronny PE zgodny z normami. Również nie wykonano zastosowania w instalacji elektrycznej odpowiedniej ochrony przeciwprzepięciowej. Nie wyposażono instalacji w wyłącznik przeciwpożarowy oraz nie dostosowano oświetlenia do panujących norm.

Ponadto w łazience dla nauczycieli często brakuje wody w kranie, sanitariat dla przedszkolaków wymaga wymiany podłogi, a w dwóch sanitariatach dla dzieci i personelu w części piwnicznej jest zbyt mało kabin, ściany są popękane i jest niskie ciśnienie wody. Często ulegają one awariom.

Ze względu na zbyt grube mury wi-fi nie działa w każdej klasie. Tablice interaktywne często się psują ze względu na wahania napięcia w sieci elektrycznej. Kserokopiarki są przestarzałe i wymagają ciągłych kosztownych napraw.

Stan zarówno sieci wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej jak i stolarki okiennej i drzwiowej jest określany jako zły. Rury są skorodowane i zakamienione. Zapychają się rury kanalizacyjne i brakuje szamba. W instalacji elektrycznej często dochodzi do awarii. Szyby w oknach często pękają. W budynku nie ma też odpowiedniej wentylacji. Dach jest naprawiany doraźnie ze względu na to, że po dłuższych ulewach dochodzi do zlania i zacieków sufitów w salach na piętrze. Jak napisano w udzielonej informacji: planowana termomodernizacja pokryje tylko część zapotrzebowania, bo nie obejmuje chociażby wymiany sieci wodno-kanalizacyjnej, wymiany dachu czy odrestaurowania elewacji.

Na bieżąco wykonywane są zalecenia Sanepidu. Z zaleceń inspektora budowlanego naprawiono opierzenia blacharskie, rynny i rury spustowe oraz odprowadzanie wód opadowych z dachu w taki sposób, by nie zamakały ściany. Wymieniono też przewód zasilający budynek, naprawiono instalację odgromową, osprzęt w pomieszczeniach „mokrych” wymieniono na posiadający wyższą klasę ochronności. Zapewniono także oddzielne zabezpieczenie i wymieniono przewód zasilający przepompownię.

Do szkoły w Mielęcinie uczęszcza obecnie 153 uczniów (kl. 0-VIII). Rejon szkoły obejmuje 125 uczniów. 74 z nich do niej uczęszcza, natomiast 51 uczniów z jej „rejonu” uczy się w innych szkołach gminy Pyrzyce (19), szkołach niepublicznych w gminie Pyrzyce (2) lub realizuje obowiązek szkolny poza gminą Pyrzyce (30).

(ps)



Więcej z tej kategorii

Dziesiątki interwencji strażaków i liczne zniszczenia. Nawałnica przeszła nad powiatem pyrzyckim

Admin

Boże Ciało w Pyrzycach. Tradycja, wiara i regionalne stroje

Admin

Noc Muzeów w wyjątkowym kościele wyjątkowego miasta

Admin
Wczytywanie....