Express Pyrzycki
Opinie

OPINIE: Zaskakująca zima – jak możemy usprawnić odśnieżanie i komunikację w przyszłości?

Zima to zawsze wyzwanie dla samorządu. Wczoraj, wracając w nocy z pracy, przejechałem się po ulicach, żeby zobaczyć, jak radzimy sobie z trudnymi warunkami, choć pod wieczór widziałem pług na drodze. Jak wszyscy wiemy, to temat, który wymaga nie tylko reakcji na bieżące problemy, ale i długofalowego planowania.

W przyszłości (zapewne dalszej) warto będzie zastanowić się nad kilkoma rozwiązaniami, które mogłyby ułatwić nam wszystkim życie zimą:

1.Współpraca gminy z powiatem: Jedno porozumienie, jedno zarządzanie odśnieżaniem i piaskowaniem. Taki system pozwoliłby na: lepsze wykorzystanie zasobów, spójność działań, szybszą reakcję i jasne informacje o kolejności odśnieżania dróg.

2. Rozwój technologii powiadamiania mieszkańców: Już teraz dostępne są systemy powiadomień SMS-owych czy aplikacje mobilne, które w poszczególnych samorządach informują mieszkańców o utrudnieniach, priorytetowych trasach i planowanych działaniach. Wprowadzenie takiego rozwiązania u nas w ciągu kilku lat znacząco poprawiłoby komunikację i bezpieczeństwo.

3. Wsparcie dla właścicieli posesji w utrzymaniu chodników. Możliwość tańszego nabycia piasku od samorządu lub możliwość otrzymania określonej liczby kilogramów w sezonie – np. poprzez punkty dystrybucji w osiedlach i sołectwach.

Oczywiście wymaga to odpowiednich nakładów finansowych, wypracowania przychodów do budżetu etc. Niemniej jeśli w przyszłości taki kierunek udałoby się objąć, to na pewno chociaż częściowo rozwiązałoby to problemy związane z odśnieżaniem.

Remigiusz Pajor-Kubicki

Radny Rady Miejskiej

Więcej z tej kategorii

N. Kida: „Nie dajcie się ugiąć ludziom, którzy próbują stłumić waszą chęć zmiany”

Admin

Agata Pietrzykowska: Postawiłam wszystko na jedną kartę

Admin

A. Dębek: Czasami dopiero trudności dają przestrzeń na zadbanie o swoje potrzeby

Admin
Wczytywanie....